Jak posílit střed těla – cviky

Pro správné držení těla, pro vypracované břišní svaly, pro lepší silové schopnosti, lepší výkon i jako prevence proti bolesti zad jsou velmi účinné cviky na posílení středu těla, tzv. cviky CORE. Vypadají jednoduše, ale pokud je děláte správně, pořádně se u nich zapotíte. Nezapomínejte však, že dýchaní je základem pro správné a účinné cvičení a zde to platí dvojnásob. Doporučuji tedy začít nácvikem dechu, což se vám bude dobře dělat v leže na zádech (někomu v leže na břiše).

Nácvik dýchání

V leže na zádech pokrčte nohy v koleni a uvolněte se. Dlaněmi se uchopte v bok pod těsně pod žebry. Palec bude vespod, roztažené prsty nahoře. Nadechněte se do dolních partií břicha tak, abyste se nenafukovali jako balón, ale abyste se při nádechu roztahovali spíše do strany (dobře to ucítíte na dlaních, které by se vám při nádechu měly oddalovat do stran).

Core trénink – cviky

Zde je pár tipů na cviky, které vám pomohou zpevnit hluboké břišní svalstvo. Core trénink může být statický nebo dynamický. Je lepší začít statickým cvičením, která se provádí ve výdrži 20-60 vteřin a při kterých se i lépe můžete soustředit na správnost provedení cviku. Začněte vždy s nižšími časovými intervaly, které budete postupně navyšovat. Raději se soustřeďte na správné držení těla a prodýchání do břicha než na délku intervalu. Tyto cviky slouží jako inspirace, pokud s cvičením začínáte, doporučuji dohled trenéra.