S doplňky stravy se za poslední roky roztrhl pytel, ale jsou jedny, které osobně doporučuji téměř všem bez ohledu na věk a jejich cíle při cvičení. Jedná se o omega 3 mastné kyseliny. Jsou potřebné nejen pro správnou činnost mozku, jako prevence chronických zánětů či kariovaskulárních chorob. Omega 3 mastné kyseliny mají svůj nezanedbatelný význam i při snaze zredukovat podkožní tuk a zhubnout, zlepšovat sportovní výkon nebo efektivně budovat svalovou hmotu. Proto je téměř všem svým klientům doporučuji v rámci vylepšení jejich jídelníčku.

Číst dále: Omega 3 pomáhají při hubnutí a budování svalové hmoty

Kliky – jeden ze základních cviků s vlastní vahou a způsob, jak posílit ruce, prsní svaly, záda a střed těla. Univerzální cvik, který není vhodný jen pro muže, je skvělý i pro ženy. Zapotíte se u něj, spálíte mnoho kalorií a posílíte téměř celé tělo, protože svaly při něm pracují synergicky. Ale jak dělat správně kliky, když máte slabé ruce? Není to tak složité, ale chce to pravidelnost a trpělivost. Ačkoliv vám dnes může dělat potíže udělat dámský klik, za měsíc už můžete zvládnout 10 pořádných a krásných kliků.

Číst dále: Jak se naučit kliky a posílit slabé ruce, prsní svaly a záda

Zhubnout a zpevnit zadek – kéž by to jako šlo mávnutím kouzelného proutku.  Ale když člověk chce, všechno jde, a to bez ohledu na věk. Vyžaduje to samozřejmě disciplínu a vůli, která někomu vydrží déle, někomu chvíli. To, jak dlouho nám naše disciplína vydrží, závisí na motivaci a ta je živena především viditelnými výsledky. A viditelné výsledky dosáhnete pouze tehdy, když půjdete tou správnou cestou. A právě proto píši tento článek, který má za cíl ukázat, jaké jsou základní předpoklady pro to, zhubnout, vytvarovat a zpevnit hýždě.

Číst dále: Jak zhubnout a zpevnit zadek

Mnozí by rádi něco vylepšili na své postavě a čas od času zkouší pro sebe něco udělat. Pokud se však výsledky nedostaví, motivace prudce klesá a s ní i chuť vyvíjet jakékoliv snažení. Dost možná však problém vězí v tom, že způsob, jakým se do toho pustili je ovlivněn nesprávnými názory, které obecně panují v povědomí lidí. Jsou to nejen mýty a omyly kolem stravování, ale také kolem cvičení, kardia, posilování a pohybu obecně. V druhém pokračování článku se tedy podíváme na časté omyly a mýty v oblasti hubnutí a cvičení.  

Číst dále: Mýty a omyly kolem hubnutí – 2. část (CVIČENÍ)

Snad u všech témat kolem vylepšení postavy panují různé polopravdy či dokonce zcela nesprávné teorie, které jsou zakořeněné jako dogma. A není tomu jinak ani při hubnutí, ba naopak. Názory, jak efektivně zhubnout jsou zatížené mnohými špatně vytvořenými návyky, které obecně kolují v povědomí mnoha lidí. Vynechání sacharidů, hladovění, jídlo každé dvě hodiny – má to při hubnutí nějaký význam? Odpověď najdete v první části článku na téma hubnutí a jídlo.

Číst dále: Mýty a omyly kolem hubnutí – 1. část (JÍDLO)

Strečink je běžně využívaný na protažení svalů po cvičení a ke zvýšení flexibility a kloubní pohyblivosti. Má pozitivní vliv při odstraňování svalového i psychického napětí a při pravidelném a cíleném protahování odstraňuje i svalovou nerovnováhu. Všichni, kdo cvičí jógu, pilates či kalanetiku, benefity strečinku velmi dobře znají a využívají. Ale věděli jste, že strečink vám může pomoci i při hubnutí? A to velmi účinně. Pokud je tedy vašim cílem štíhlá a pevná postava, měli byste svoji pozornost kromě pravidelného kardio tréninku a posilování zaměřit i na strečink. Pojďme si vysvětlit, proč.

Číst dále: Strečink dělá štíhlé svaly

Pevné a hezky tvarované pozadí bývá výsledkem pravidelného tréninku. Ty nejlepší cviky na zadek zapojují více svalů najednou a pokud nemáte dostečně aktivní hýžďové svaly a máte dominantní a přetížené svaly nohou, zapojíte při cvičení především svaly stehen. U žen, které mají křivky spodní části těla výraznější, mohou pak i ty nejlepší cviky na zadek ve spojení se svalovou nerovností, špatnou technikou a v neposlední řadě s nevhodnou stravou vést ke zvětšení objemu stehen. Odměnou za tvrdý trénink sice bude úbytek tělesného tuku a zpevnění, ale nohy vám mohou zmohutnět a sen o štíhlých stehnech a kulatém zadečku se rozplyne. Jak tedy zhubnout a zpevnit zadek a zároveň si vytvarovat štíhlé nohy?

Číst dále: Jak zpevnit zadek a mít štíhlé nohy

Chci zhubnout a vyrýsovat postavu. To je nejčastější přání žen a dívek, ale i některých mužů. Někdo začne cvičit, někdo začne běhat, někdo raději začne míň jíst a někdo hledá diety, které mu umožní zhubnout rychle a s co nejmenší námahou. Dokonce se to někdy i povede. Ale za jakou cenu a na jak dlouho? Pravdou je, že jestli chcete zhubnout efektivně a pokud možno trvale, je třeba se k tomu postavit komplexněji. Jsou tři hlavní věci, které mají na hubnutí vliv, ať už pozitivní nebo negativní. Tyto tři věci, na kterých stojí úspěch i neúspěch hubnutí, jsou neoddělitelné a nelze je obejít.

Číst dále: Jak zhubnout efektivně

Ploché břicho bez pneumatik může mít každý. Dost možná tomu u sebe už ani nevěříte, protože jste se několikrát pokoušeli na sobě dřít a dělat různé cviky na břicho. A dost možná jste si vypracovali spíš bolesti zad než pekáč buchet. Ale faktem je, že pokud chcete ztratit tuk na břiše a vypracovat si ploché břicho, pouze samotné cviky na břicho vám to nezajistí. Je třeba jít na to tak trochu od lesa. Zapojit se musí celé tělo, které má dostatečně silné hluboké stabilizační svalstvo. Teprve pak uvidíte výsledky, a to celkem rychle. Co je tedy důležité, pokud se chcete zbavit tuku na břiše? Jak cvičit, abyste zhubli břicho?

Číst dále: Jak zhubnout břicho

Střed těla neboli CORE – pro držení těla, pro pohyb i pro zdraví hraje tato část významnou roli. V domnění, že si vypracují ploché a pevné bříško, dělají mnozí nekonečné izolované cviky na břicho a často jsou pak znechuceni, že výsledky nejsou úměrné jejich námaze a místo spokojeného pohledu do zrcadla je trápí bolesti zad. Důvodem je slabý střed těla (hluboké svaly centrálního stabilizačního systému) a přetěžované svaly povrchové. Proto je nutné prioritně se zaměřit na posílení středu těla, aby se vám povedlo zhubnout břicho a vytvarovat břišní svaly lépe než pouhými cviky na povrchové břišní svaly.

Číst dále: Cviky na posílení středu těla

Slovo zdravý mnozí dnes již považují za jakési klišé, které si každý interpretuje po svém. A tak i zdravě jíst znamená pro každého něco jiného. Někomu stačí vynechat smažená jídla, někdo prosazuje farmářské či bio potraviny, jiní za tím vidí vzdát se průmyslově zpracovaných potravin a polotovarů. Ať už to každý z nás vnímá, jak chce, nejdůležitější je mít takový jídelníček, který vám prospívá, dodá všechny důležité živiny a který vám chutná. Nicméně všichni se asi shodneme na tom, že omezit cukr, jíst hodně zeleniny a zcela vynechat prázdné kalorie je vždy krok tím správným směrem, ať už máme jakýkoliv důvod měnit náš dosavadní styl stravování.

Číst dále: Tipy, jak jíst zdravě a chutně

Během svého života jsem se sama ocitla ve fázi, kdy původní nadšení, odhodlání a motivace se vytratily a cvičení se pro mě začínalo stávat nudným stereotypem, ke kterému jsem se čím dál, tím častěji musela nutit. Pokud se taky dostanete do podobného stavu, pokud vás pocit lenosti nebo marného snažení přemáhá, mám pro vás 7 tipů, které vám pomohou získat motivaci a chuť ke cvičení zpět. Je totiž hned více možností, jak toto období překonat, jak opět cvičit s radostí a nadšením a jak získat zpět počáteční sílu a chuť něco se sebou dělat. Někdy stačí malá změna, někdy je třeba změnit toho více, ale nesmíte to vzdát úplně.

Číst dále: Jak cvičit, aby vás to bavilo – tipy pro cvičení

Jídlo je nejdůležitější součástí vaší cesty za vysněnou postavou. Bez vhodné stravy a správného načasování to půjde jen velmi těžko a pomalu, či dokonce vůbec. Neexistuje však jediný plošný návod, jak a kdy jíst. Je třeba rozlišovat, zda chcete zhubnout, nebo nabrat objem, zda se jedná o jídlo před tréninkem či po tréninku, zda jdete cvičit dopoledne, nebo odpoledne. Množství je pak třeba samozřejmě odvodit od vaší hmotnosti, pohlaví i druhu zaměstnání. Pojďme se tedy podívat, kdy jíst před cvičením a jak si naplánovat jídlo po cvičení a jaké potravinové doplňky vám pomohou zlepšit váš výkon, spalování a regeneraci svalové hmoty.

Číst dále: Co jíst před cvičením a co jíst po cvičení