Jak se zbavit tuku na břiše

Ploché břicho bez pneumatik může mít každý. Dost možná tomu u sebe už ani nevěříte, protože jste se několikrát pokoušeli na sobě dřít a dělat různé cviky na břicho. A dost možná jste si vypracovali akorát bolesti zad. Ale pravdou je, že pokud chcete ztratit tuk na břiše a vypracovat si ploché bříško, samotné cviky na břicho vám to nezajistí. Je třeba na to jít komplexněji, tak trochu od lesa. Co je tedy důležité, pokud chcete zhubnout břicho.

  1. Strava (kalorický výdej musí být vyšší než příjem)
  2. Posílení středu těla (CORE)
  3. Komplexní silový trénink

Strava, když chci zhubnout břicho

Jsou dvě cesty. Buď navýšíte kalorický výdej (více kardio, více posilování), nebo snížíte kalorický příjem (méně kalorií v jídle). Každopádně je pro hubnutí nutný kalorický deficit. Ideální je začít se víc hýbat a pro začátek zcela vyškrtnout zbytečné kalorie (sladká, tučná a nezdravá jídla) a nahradit je potravinami bohatými na bílkoviny, zdravé tuky, vitamíny, vlákninu a komplexní sacharidy. Při hubnutí se osvědčilo omezit sacharidy, aby tělo muselo pro své palivo sáhnout do tukových zásob. Nedoporučuji ovšem sacharidy zcela vynechat, jinak nebudete schopni podat dostačující výkon, a i mozek bude strádat.

Posílení středu těla (CORE)

Pro ploché a vypracované břicho je zásadní pevný střed těla, silné zádové svaly a správné dýchání. Pokud se pustíte do cvičení břicha a svaly hlubokého stabilizačního systému budete mít slabé, nejenže si zaděláte na bolesti zad, ale budete mít břicho vyboulené. Proto se jako první zaměřte na cviky na posílení středu těla, které stabilizují zároveň celý váš postoj a držení těla. Na to jsou dobré cviky jako prkno, boční prkno, cvičení s velkým gymnastickým míčem apod. Pár tipů najdete v článku Cviky na posílení středu těla. Teprve poté můžete přejít na klasické cviky na břicho, jak je znáte.

Komplexní silový trénink

Pokud se vám ukládá tuk především v oblasti břicha, je to dáno geneticky a částečně hormony. Přesto ale nemusíte házet flintu do žita. Cesta k cíli však nevede přes nekonečné lehy-sedy. Zaměřte se na aktivní trénink celého těla. Cvičte komplexně. Do tréninku zařaďte cviky, které najednou zapojí více svalových partií. Nejenže je to způsob, jak efektivně spalovat tuky a jak shodit břicho, ale navýší se vám i klidový výdej energie až na dalších 48 hodin.

Nevzdávejte to a zkuste to tentokrát správně. I vy se můžete cítit a vypadat lépe.